WYSTAWY
OGÓLNE ZASADY WYSTAWOWE

Aby uczestniczyć ze swoim pupilem w wystawie, musimy posiadać niezbędne dokumenty naszego zwierzaka:
- rodowód (warto ten dokument zeskanować, bo często trzeba go przesłać organizatorom)
- książeczkę zdrowia z aktualnymi szczepieniami (wg wymagań)
- dyplom championa, jeśli chcemy wystawić czworonoga w tej klasie
- odpowiednie dyplomy (np. młodzieżowy champion Polski, Inter Champion, te również warto mieć zeskanowane), które dokumentują to, co ma się znaleźć w katalogu wystawy
- dowód opłaty uczestnictwa w wystawie
- numer startowy
ponadto psiak musi być zdrowy, nie wykazywać nadmiernej agresji, umieć poruszać się po ringu. Suki nie mogą mieć cieczki, a psy powinny mieć 2 jądra umieszczone w mosznie. Zwierzęta agresywne mogą być wykluczone z oceny ("wyrzucone z ringu").
Ważne jest także, aby wystawca nie był ubrany niechlujnie (nie oznacza to przesadnej elegancji), bowiem ubiór jest też wyrazem szacunku do sędziego.
Uczestnictwo w wystawach wymaga zapoznania się z terminarzem imprez, wejścia na stronę odpowiedniej wystawy, wypełnieniu formularza, załączeniu wymaganych dokumentów (rodowód, dyplomy) i wniesienia opłaty. Warto przejrzeć kalendarz wystaw na wybrany okres, aby wcześniej ustalić własną politykę i zapisywać się na imprezy w tzw. 1 terminie - jest wtedy znacznie taniej. Często na ważnych wystawach w Polsce, np. międzynarodowych, zdarza się możliwość zapisania się i opłacenia uczestnictwa w innych istotnych imprezach zagranicznych, warto mieć "oczy otwarte", bowiem można w ten sposób zaoszczędzić trochę kasy (np. na przelewach zagranicznych, które są u nas nadal bardzo drogie). Trudno jest precyzyjnie planować kalendarium wystawiennicze w przypadku suk, bowiem nie można ich wystawiać w okresie cieczki, której czas w zasadzie znamy, ale wiadomo - natura chodzi swoimi drogami.
Szczegółowe informacje dotyczące zasad zgłaszania psów, klas wystawowych, regulamin wystaw psów rasowych znajdą Państwo na stronie Związku Kynologicznego w Polsce http://zkwp.pl w zakładce WYSTAWY. Polecamy zapoznanie się z tymi wiadomościami.
Co zabrać na wystawę:
- książeczkę zdrowia psa z aktualnymi szczepieniami
- potwierdzenie opłaty
- numer startowy
- inne wymagane przez organizatora dokumenty
- miskę do picia
- butelkę z wodą
- ringówkę, czyli smycz i obrożę, której będziemy używali w czasie występu na ringu; Są to zwykle lekkie łańcuszki i krótkie smycze; o szczegóły warto zapytać hodowcę
- kocyk, posłanie, który sprawi, że psiak poczuje się bezpieczny, będzie to jego terytorium
- szmatki do wycierania pyska; warto mieć małą szmatkę na ringu;
- ewentualnie ręcznik, łapę gumową lub inne do przetarcia sierści;
- jeśli wystawa odbywa się na powietrzu, nie w hali, warto mieć coś, co osłoni naszego pupila przed nadmiernym słońcem lub deszczem (duże parasole, namioty); tu również warto zasięgnąć opinii hodowcy
- krzesełka do siedzenia dla siebie
- kanapki i picie dla samych siebie (znacznie obniża koszty)
Pielęgnacja. Tosa nie wymaga szczególnej troski i wielu zabiegów. Jedynym problemem jest sierść. Krótki włos ma to do siebie, że jest wszędzie. Większość porad sprowadza się do gumowych łap itp. Naszym zdaniem najlepszym sposobem aby pozbyć się nadmiaru sierści to własne rączki i drapanie od ogona ku głowie. Wtedy drapiemy klienta pod włos i sierść wyłazi jak głupia. To tyle o pielęgnacji. Można jeszcze użyć preparatu nabłyszczającego sierć lub po prostu przetrzeć pupila wilgotnym ręcznikiem.
Inne. Warto być na wystawie ze swoim pupilem wcześniej o 1-2 godziny, niż podany w "rozkładzie jazdy" czas. Są tego dwa podstawowe powody: zmiany w podanym terminarzu wystawiania rasy, a w przypadku tos, zdarza się to często, bowiem zwykle są ostatnią ocenianą rasą na ringu i nigdy nie wiadomo jaka jest frekwencja w poprzedzających rasach; nasz pupil, zwł. jeśli jest młody, powinien mieć możliwość adaptacji do zaistniałej sytuacji (jest to szczególnie ważne na wystawach w hali oraz dla młodych psiaków). Dodatkową premią za wcześniejsze przybycie, jest możliwość kontaktu z innymi hodowcami.
Jeśli planujemy uczestnictwo w wystawach u sąsiadów Polski lub w dalszych krajach, zawsze należy skontaktować się z naszym weterynarzem, aby poznać aktualne wymagania weterynaryjne. W wypadku niektórych państw, np. Szwecja, szczególnie ważne jest odpowiedni wcześniejsze planowanie wypraw, bowiem niektóre badania trwają długo i są opatrzone szczególnymi warunkami. Nie da się więc takiego przedsięwzięcia podjąć spontanicznie.

KALENDARZ IMPREZ

OBRAZKI Z WYSTAW

 

Kontakt
Ciekawe Linki