ŻYWIENIE

Z tosami we wczesnej fazie rozwoju, trzeba bardzo uważać na karmę. Nie powinna powodować zbyt szybkiego wzrostu psa, bowiem w przyszłości może stać się (niezależnie od genetyki) „sarenkowaty”, mieć kłopoty z płynnym ruchem, o innych przykrych sprawach nie wspominając. Pożywienie musi być bardzo zrównoważone w składzie, preferujące właściwy rozwój kośćca (to jest znacznie ważniejsze od szybkiego wzrostu). Czasami lekarz weterynarz zaleca podawanie dodatkowo preparatów wzmacniających kości.
UWAGA TRUCIZNY!!!!
W naszych mieszkaniach i ogrodach znajduje się wiele roślin, które dla psów (często także ludzi) są trujące. Do najczęściej spotykanych należą: difenbahia, juka, cis (zwłaszcza owoce). Warto przed zakupem szczeniaka zorientować się co rośnie w naszych doniczkach i otoczeniu domu, aby zabezpieczyć się przed bardzo przykrymi konsekwencjami spożycia przez psiaka takiej rośliny. Ale to nie koniec niespodzianek. Dla czworonogów śmiertelna może okazać się czekolada (tabliczka czarnej, gorzkiej czekolady, zabije małego psa), winogrona i rodzynki, żurawina. Produkty te należy trzymać zamknięte w szafkach, aby żaden pupil nie mógł się nimi poczęstować. Jeśli zauważyliśmy, że ubyło winogron itp. trzeba natychmiast skontaktować się z lekarzem, najlepiej najpierw telefonicznie, bowiem jeśli zdarzenie miało miejsce niedawno, lekarz zapewne zaleci wlanie do pyska wody utlenionej (na dorosłą tosę ok. 0,5-3/4 buteleczki), co spowoduje wymioty i oczyści żołądek psa. Jeżeli braki zauważymy później i występują już objawy (wymioty, dreszcze, osłabienie) należy natychmiast udać się do lekarza, każda minuta jest cenna!!!!!
Na polskim rynku jest obecnie szeroka oferta karm dla zwierząt. W połowie 1. dziesięciolecia XXI w. z naszych doświadczeń i obserwacji rozwoju potomstwa Ninji, wysnuwaliśmy dość jednoznaczny wniosek: najwłaściwszą, najtańszą z najlepszych, była kanadyjska Acana (wg rodzaju dla odpowiedniego wieku). Jeśli spojrzeć na jej skład, można stwierdzić, że zawiera to wszystko, za co my ludzie płacimy duże pieniądze pozyskując suplementy, które uzupełniają i wzbogacają naszą dietę, dzięki czemu czujemy się bezpieczniejsi i zdrowsi. Obecnie karma ta jest nadal wartościowa, ale jej cena poszybowała mocno w górę. Od wiosny 2011 w naszej hodowli używamy szwedzkiej karmy Husse. Jej skład, cena i sposób dystrybucji wydaja się na obecne warunki optymalne.
Jak już wcześniej wspominaliśmy, tosy są bardzo wrażliwe i związane z ludźmi. To co gotujemy i jemy pachnie dla nich fascynująco. Warto zatem podarować im cząstkę tych pyszności, śladowo dodając, jak okrasę, do posiłków.
Częstotliwość posiłków uzależniona jest od wieku psa i w szczenięcym oraz młodzieńczym wieku powinna być zgodna z zaleceniami producenta karmy. Dorosły pies powinien w zasadzie jeść raz dziennie.
Zawsze należy pilnować, aby miska przeznaczona na wodę była czysta i pełna!!!
Warto również umieszczać miskę do picia i jedzenia na wysokości odpowiedniej do wzrostu zwierzęcia, tak aby nie musiał się nadmiernie schylać. Zapobiega to różnym deformacjom, zwłaszcza w fazie rozwoju dużego psa.

Kontakt
Ciekawe Linki